Opowieść o seksie, skandalu i rozwodzie

Posted: Marzec 13, 2011 by georgeeliot in Erotyczne zawieszenie, Kochankowie z Werony, teoria erotyki

Kilka barwnych okładek książki Hallie Rubenhold „Kaprysy Lady Worsley: 18- wieczna opowieść o seksie, skandalu i rozwodzie”. Jest to prawdziwa historia prawdziwej kobiety, zaskakująca również i dla naszych czasów.

17- letnia Dorota Fleming, córką baroneta i dziedziczką ogromnej fortuny, i  Richard Worsley, przystojny baronet lat dwadzieścia cztery z obiecującą karierą polityczną, pobrali się w 1775 r. Małżeństwo pięknych i bogatych młodych ludzi zapowiadało się jak bajka, a skończyło jako jeden z najbardziej sensacyjnych i nagłośnionych procesów rozwodowych w 18- wiecznej Anglii.


Portret 18- letniej Lady Worsley (1776)                                           24- letni Sir Richard Worsley (1775)
Obrazy pędzla: Sir Joshua Reynolds

Jesienią 1780, podczas gdy Sir Worsley prowadził swoją kampanię wyborczą do Parlamentu, Lady Worsley, która już zapracowała na nienajlepszą reputację, rozpoczęła romans z kapitanem Georgiem Bissetem, dobrym przyjacielem jej męża i ich najbliższym sąsiadem. Owocem tej miłości była urodzona w sierpniu 1781 roku córka, którą Sir Richard uznał za własne dziecko.

W listopadzie tegoż roku, kochankowie zdecydowali się uciec do Londynu. Para zamieszkała w Royal Hotel w Pall Mall. Rozwścieczony Sir Richard założył sprawę sądową, polegającą na potwierdzeniu, że Bisset uwiódł jego żonę i zniszczył dobre imię rodziny. Zażądał 20.000 funtów odszkodowania- astronomiczna kwota (obecnie ok 2.670.000 dolarów), niespłacenie której skazałoby Bisseta na spędzenie jako dłużnika reszty życia w więzieniu.

I chociaż dowody, świadczące na niekorzyść kapitana Bisseta były nie do obalenia, a sprawa wydawała się prawie wygrana, jej bieg radykalnie zmieniła wyjątkowa i bezprecedensowa strategia obrony. Otóż Lady Worsley zeznała, że jeszcze przed pojawieniem się w jej życiu Bisseta, miała licznych kochanków, do posiadania których nawiał ją mąż, zachęcając do kontaktów seksualnych, które miał obserwować z ukrycia w swojej garderobie. W swoich zeznaniach Lady Worsley wymieniła nazwiska tylko trzech amantów, a podobno było jeszcze 24 innych (i tylko 6 lat trwania małżeństwa!). Inne osoby, w tym z obsługi łaźni, zeznali, że Sir Richard miał aktywnie zachęcać Bisseta do podglądania jego żony przez okno.


James Gillray – karykatura
kolorowa rycina

Kapitan Bisset został ostatecznie uznany winnym, ale ze względu na pobłażliwość Worsleaya, zapłacił tylko szyling odszkodowania – tyle, co kosztował w tamtych czasach funt mydła czy rostbef na kolacje.

Jakie były losy głównych bohaterów po zakończeniu procesu?

Lord Worsleay, kariera polityczna którego legła w gruzach, wyjechał na kontynent do Europy. Nie przyznał żonie rozwodu, odmówił kontaktu z dziećmi i dostępu do jej majątku, nad którym według prawa nadal sprawował kontrolę. Ich separacja prawna nastąpiła dopiero w 1788 roku.
Lady Worsley została porzucona przez Basseta, kiedy była w ciąży z jego drugim dzieckiem.
Dopiero w 1805 roku po śmierci męża odzyskała własność i majątek i w wieku 47 lat  poślubiła 26- szwajcarskiego muzyka. Ich miłość do siebie wydawała się być prawdziwa, przeżyli razem 13 lat aż do jej śmierci.

———————————————-
Wykorzystane źródła:
Regency Wrangles/ http://regencywrangles.blogspot.com/
Wikipedia: Richard Worsley, 7th Baronet of Appuldurcombe
Wikipedia: Seymour Dorothy Fleming

Reklamy
Komentarze
 1. atimekiller pisze:

  Po prostu świetne. Jak tylko ogarnę trochę obowiązków to zabieram się za czytanie ;)

  • georgeeliot pisze:

   Po prostu świetne. Jak tylko ….to zabieram się za czytanie

   Ale skąd wiesz, że świetne, skoro jeszcze nie przeczytałeś? Może jest nudne jak flaki z olejem i tylko ma taki tytuł- pułapkę? ;)

 2. atimekiller pisze:

  Świetnie zapowiada się po Twoim wpisie. Poza tym jesetm wielkim optymistą ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s